Porady

FIFA 11 Ultimate Team - jak grać. Poradnik

Autor: flyingdragon 03.09.11, 00:06
zarchiwizowany
Ultimate Team do dodatek do FIFA 11, który pozwala zbudować tytułową drużynę ostateczną. Zabawa przypomina nieco tryb Master League znany z serii International Superstar Soccer / Pro Evolution Soccer od Konami. Na starcie dostajemy skład, z którego z trudem można złożyć drużynę, aby ostatecznie w miarę kolejnych sukcesów i zarobionych punktów postarać się o ekipę, o której trenerzy Realu Madryt, Barcelony czy Manchesteru United mogą tylko pomarzyć. Zabawa nie jest jednak prosta, a początki skomplikowane. Wejść w świat gry pomoże na pewno poniższy poradnik.

1). To jak w ogóle zacząć się bawić?

Na początek trzeba wybrać nazwę drużyny. Mimo że wydaje się to stosunkowo proste, warto zwrócić uwagę na ten aspekt i nie zdecydować się na cokolwiek co mogłoby być uznane za obraźliwe, bo nasza przygoda z grą może się szybko zakończyć.

Teraz dostaniemy pakiet kart, bo gra jest w istocie swoistą wersją karcianki, gdzie znajdziemy zawodników, z których będziemy mogli złożyć jako taki zespół. Wspomniane karty dzielą się na trzy rodzaje – o czym później. Gracze są przypisani do konkretnych pozycji i jeśli chcemy możemy co prawda postawić na bramkarza w ataku, ale mija się to z celem, dlatego po prostu wstawmy ich na odpowiednie im miejsca i możemy rozegrać nasz pierwszy mecz. Wcześniej jednak...

2). Formacja, formacja to podstawa

...Musimy wybrać formację. To bardzo istotna sprawa, bo nietrafiona decyzja znacznie utrudni nam zabawę, zwłaszcza na początku. O co dokładnie chodzi? Otóż poszczególni gracze, reprezentowani przez karty, są przypisani zarówno do określonych pozycji jak i formacji. To z kolei prowadzi nas do "chemii". Chemistry to istotny wskaźnik prezentujący jak mocno zgrana jest nasza drużyna – EA Sports twierdzi, że zespół złożony z gwiazd, ale bez zgrania może łatwo zostać pokonany przez drużynę, gdzie piłkarze rozumieją się ze sobą. I nie ma w tym wiele przesady – więcej na ten temat niżej.

Teraz najważniejsze jest jednak, żebyśmy wybrali taką formacją, którą faktycznie będziemy potem grać – jest to istotne o tyle, że kompletując skład trzeba starać się o kupowanie zawodników, którzy "lubią" grać w konkretnym ustawieniu. A ponieważ ceny za piłkarzy nie są małe, jeśli nagle stwierdzimy, że na przykład 3-4-3 nie jest jednak dla nas – czeka nas rekonstrukcja składu, co jest poważnym wyzwaniem, zwłaszcza na początku.

Dlatego też niezbędne jest, abyśmy przy starcie zdecydowali się na formację lub formacje z którymi później będziemy czuć się dobrze i do nich dokupowali konkretnych piłkarzy – przynajmniej dopóki nie uzyskamy odpowiednio dużo pieniędzy, aby zacząć budować drugi skład w innym ustawieniu.

3). Piłkarza A to nie piłkarz A+ mimo że są tacy sami

To z pozoru skomplikowane i dziwne równanie ma przełożenie w UT. Piłkarz grający na pozycji np. napastnika może mieć zupełnie inną wartość niż ten sam piłkarz grający na pozycji pomocnika. Ponadto – zawodnik, który najlepiej czuje się w ustawieniu 4-4-2 może być nawet 5 razy droższy od tego samego zawodnika, który gra w 3–5–2!

To wbrew pozorom bardzo istotne i ściśle łączy się z powyższym punktem o wyborze formacji – jeśli zdecydujemy się grać na przykład bardzo popularnym 4-1-2-1-2 za zawodników zapłacimy nawet kilkukrotnie drożej niż za takich, którym odpowiada np. wspomniane 3-5-2. Tym samym jeśli lubisz jakieś nietypowe ustawienie masz zagwarantowany lepszy start – piłkarze będą znacznie tańsi, co nie znaczy, że lepiej dostępni.

Druga rzecz dotyczy ustawienia na boisku. W UT są dostępne specjalnie karty – o czym później – które pozwalają na zmianę pozycji zawodnika. I tak, odpowiednio kombinując możemy zrobić z chociażby napastnika – defensywnego pomocnika! Tutaj jednakże też dochodzi kwestia pieniędzy – karty zmieniające np. CAM w CM są kilka razy droższe od innych.

4). Karty i ich kolory

W grze są dostępne trzy kolory kart – brązowy, srebrny i złoty. Każdy z nich odpowiada innym piłkarzom, którzy co oczywiste różnią się umiejętnościami. Do tego dochodzą jeszcze karty specjalne, które reprezentują piłkarzy "w formie". Oznacza to, że jeśli jakiemuś grajkowi idzie dobrze w np. lidze – EA zauważa to i dorzuca jego odpowiednią, zmodyfikowaną wersję. Tacy gracze mają zazwyczaj mocno podkręcone parametry, jednak są przeważnie bardzo drodzy.

5). Chemia jest bardzo ważna

Chemistry, czyli zgranie drużyny to istotny wskaźnik prezentujący siłę drużyny. Jeśli chcemy odnosić sukcesy, powinniśmy postarać się aby był powyżej przynajmniej 70, zaś 100 jest celem ostatecznym, który reprezentuje nasze starania w dojściu do idealnego składu i zgrania.

Na zgranie wpływa kilka czynników. Pierwszym jest formacja, dlatego też istotny jest wybór zawodnika, który lubi grać akurat w tej, na którą się zdecydowaliśmy. Jeśli zakupimy gracza lubiącego 4-2-2 i wstawimy go do 3-4-3 nie tylko ograniczymy jego możliwości, ale też zepsujemy sobie "chemię".

Drugim z czynników jest pozycja. Bramkarz nie będzie chciał grać jako obrońca, zaś prawy pomocnik nie pali się do zostania napastnikiem. Dlatego starajmy się dodawać piłkarzy odpowiednio do pozycji i roli w drużynie.

Trzeci czynnik to narodowość. Pomiędzy zawodnikami są paski, nazwijmy je komunikacyjnymi, które pozwalają ocenić zgranie pomiędzy piłkarzami. Im pasek jaśniejszy, tym lepiej. Tym samym jeśli wstawimy w formacji obronnej na przykład samych Polaków – ich skuteczność znacznie wzrośnie, podobnie jak chemistry drużyny. Więcej na ten temat w kolejnych punktach.

Ostatnim z czynników jest drużyna oraz liga. Gracze będący kolegami z jednego klubu porozumieją się lepiej niż chociażby piłkarze z Bayernu Monachium i BATE Borysów. Podobnie, jeśli będziemy posiadać w składzie zawodników z jednej ligi, np. Premiership czy Serie A.

Na "chemię" wpływa też menadżer – jego również warto dobrać odpowiednio do pozycji.
 
Sortuj:
drzewko
od najstarszego
od najnowszego
drzewko odwrotne
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
FIFA 11 Ultimate Team - jak grać. Poradnik - flyingdragon 03.09.11, 00:06    
Na tym serwisie obowiązuje regulamin Forum.Gazeta.pl

Dołącz do społeczności