Porady

GTA V - jak grać? Poradnik do gry

Autor: adderam 25.09.13, 11:14
http://bi.gazeta.pl/im/ad/80/dd/z14516397W.jpg

Grand Theft Auto V zyskało uznanie w oczach dosłownie milionów graczy na całym świecie. Jeśli jesteś jednym z nich i właśnie przemierzasz Los Santos – poniżej specjalnie przygotowany poradnik do gry, który pozwoli lepiej odnaleźć się w świecie GTA V.

1. Wersja na płycie jest lepsza.
Mimo że wersja pudełkowa GTA V jest zwyczajnie tańsza od jej odpowiednika w wersji cyfrowej, to jednak nie o cenę tu chodzi. Gra pobrana z sieci poprzez oficjalny sklepik Sony może działać gorzej, niż wersja zakupiona w wersji na płycie i zainstalowana na dysku (cyfrowa wersja posiada dość popularny błąd powodujący doczytywanie się przed graczem tekstur i obiektów, co może powodować dyskomfort). Do tego w wersji pudełkowej otrzymamy też mapę – chodzi o taką, którą można rozłożyć na kolanach – która jest bardzo przydatna i zwyczajnie łatwiej trafić z jej pomocą do rozmaitych miejscówek, niż tylko korzystając z tej zawartej bezpośrednio w grze.

2. Sprawdź miejsce na dysku.
Aby móc cieszyć się zabawą, musimy mieć wolne przynajmniej 8 GB miejsca na dysku twardym, który znajduje się w konsoli. Instalacja GTA V jest obowiązkowa zarówno jeśli chodzi o PlayStation 3, jak i Xboksa 360, jednakże w przypadku tej drugiej konsoli – instalujemy tylko pierwszy dysk. W razie instalacji również drugiej płyty narażamy się na dziwne problemy z doczytywaniem tekstur, a także obiektami pojawiającymi się znikąd.

3. Jeśli chcemy uniknąć szumu czytnika...
Jak już wiemy – instalacja drugiego krążka z grą GTA V w przypadku Xboksa 360 to nie jest najlepszy pomysł. Co prawda grać – da się, ale nie będzie to zbyt przyjemne doświadczenie. Na szczęście problem ten można obejść i nie być narażonym na ciągły i stosunkowo głośnik dźwięk napędu w ‘’trzysta sześćdziesiątce’’. Jak to zrobić? Otóż wszystko co musimy zrealizować to podłączyć odpowiednio pojemny pendrive - do tego celu wymagana jest pamięć zewnętrzna o dobrej szybkości odczytu danych i przynajmniej 16GB pojemności. Bardzo istotna jest tutaj szybkość rzeczonego pendrive’a – jeśli nie będzie odpowiednio wydajny, jedyne co otrzymamy to stres przy chociażby doczytujących się teksturach.

http://bi.gazeta.pl/im/3d/42/df/z14631485M.jpg

4. Przegapiłeś coś? Nic straconego.
GTA V, podobnie jak poprzednie części Grand Theft Auto, oferuje rozmaite podpowiedzi czy mini-tutoriale, które znajdują się gdzieś z boku ekranu, więc w trakcie skupienia się na akcji zwyczajnie możemy je przegapić. Jest jednak na to sposób. Wystarczy włączyć pauzę i w menu na spokojnie wszystko przeczytać. Działa to podobnie do tego, co było chociażby w czwartej części gry.

5. Kolejność misji jest obojętna.
Jeśli w grze mamy dostęp do kilku misji i zastanawiamy się, którą z nich wybrać – zdecydujmy się na taką, jaka najbardziej nam odpowiada. Podjęcie się jednej nie zamknie nam później drogi do innej, dotyczy to prawie wszystkich zadań, które można później powtórzyć próbując innego podejścia. W GTA V nigdy nie zostanie nam zabrana możliwość sprawdzenia tego, co ma do zaoferowania z uwagi na nasze wcześniejsze wybory. Ponadto po skończeniu głównej kampanii GTA V – podobnie jak w GTA IV – dostaniemy możliwość swobodnego eksplorowania świata gry i zaliczania wszystkiego, co do tej pory pozostało nieukończone.

http://bi.gazeta.pl/im/44/0c/db/z14355524W.jpg

6. Niebieskie kropki na mapie.
Główne misje w GTA V zostały oznaczone na mapie dużymi literami i raczej prosto je zauważyć. Są tu jednak jeszcze takie, które trudniej dostrzec, a można dzięki nim odkryć na przykład dodatkowe, przeważnie zabawne linie tekstu. Ich poszukiwania zaczynamy od zlokalizowania na mapie małej, niebieskiej kropki. Niektóre dodadzą na przykład dodatkową postać, która pomoże nam w wykonaniu zadania, inne będą mniej istotne. Te drugie są rozmieszczane losowo na mapie, te pierwsze znajdują się przeważnie w stałych punktach. Ponieważ tak czy inaczej łatwo je przegapić – mini mapka na dole ekranie zabłyśnie, gdy będziemy mijać niebieskie punkty.

7. Odpowiedź na e-maile.
W GTA V na naszą komórkę otrzymamy zarówno SMS-y jak i e-maile. Na te pierwsze nie można niestety odpowiedzieć, na te drugie – jak najbardziej. Jeśli będziemy mieć taką możliwość, nasz telefon zostanie podświetlony, a my musimy tylko nacisnąć jeden przycisk. Nie mamy wpływu na treści odpowiedzi, możemy po prostu ją wysłać. Odpowiadanie na e-maile pozwala lepiej wczuć się w grę, ale nie ma większego wpływu na chociażby uzyskane przychody czy cokolwiek innego związanego z rozgrywką. Jednakże dla lepszego poznania głównych bohaterów warto to robić.

8. Regeneracja energii.
Regenerowanie energii jest obecne w najnowszej części serii GTA i działa podobnie jak w innych pozycjach z widokiem z perspektywy trzeciej osoby. Różnica jest jednakże taka, że tutaj zdrowie głównego bohatera zregeneruje się jedynie do poziomu 50%. Ponadto – w trakcie tego procesu najlepiej odpuścić sobie walkę i pozostać w ukryciu. Energię możemy też odzyskać z pomocą rozmaitych maszyn, które oferują nam napój za cenę dolara i rozmaitych przekąsek, które znajdziemy w świecie gry.

9. Eksploracja świata GTA V.
Mimo że mapka w GTA V nie pokazuje tego na początku, możemy od razu zwiedzić cały obszar, jaki przygotowali dla nas twórcy. Wystarczy tylko wsiąść do dowolnego pojazdu i po prostu jechać, zwiedzając wszystko, co gra ma do zaoferowania. Niektóre misje nie będą dostępne do momentu, aż nie uzyskamy kontroli nad wszystkimi trzema postaciami, ale zwiedzać możemy bez ograniczeń zaraz po uruchomieniu gry.

http://bi.gazeta.pl/im/47/0c/db/z14355527W.jpg

To nie wszystko, co mamy dla Was przygotowane w związku z GTA V. Polecamy sprawdzić także:
- lista kodów do GTA V na PS3 i X360;
- lista broni w GTA V;
- lista achivementów/osiągnięć/trofeów w GTA V;
- tapety na PC, konsole, smartfony z GTA V.
GTA V - jak grać? Poradnik do gry - adderam 25.09.13, 11:14    
Na tym serwisie obowiązuje regulamin Forum.Gazeta.pl

Dołącz do społeczności